photo_2017-11-13_12-12-39

اولین اسلحه دفاعی ما

در برابر خشکی پوست استفاده از مواد مرطوب کننده است. این مواد مانع از دست رفتن رطوبت پوست شده و بعضا خود، آب را به پوست اضافه می کنند. پوست مرطوب شاداب تر و شفاف تر به نظر می رسد و چین و چروک های آن هم کمتر دیده می شود.

یکی از موثرترین مرطوب کننده ها که مصرف آن از حدود یکصد سال پیش آغازشده، “وازلین” است. این ماده که در برخی از مرطوب کننده ها استفاده می شود، گران نیست و بدون آنکه منافذ پوست را ببندد، مانع از دست رفتن آب آن می شود. ” لانولین ” هم یکی از موادی است که درچنین ترکیباتی مورد استفاده قرار می گیرد. وازلین به تنهایی به عنوان مرطوب کننده زیاد به کار نمی رود زیرا حالت براقی به پوست می دهد که چندان خوشایند نیست. وازلین یا روغن های معدنی خود حاوی آب نیستند لذا بهتر است آنها را بعد از شستن پوست، وقتی که هنوز پوست کاملا خشک نشده و اندکی رطوبت دارد، استفاده کرد تا تاثیر طولانی تری در نرم نگه داشتن پوست داشته باشند.

بسیاری از وسایل گرم کننده

که در زمستان به کار می روند هوای محیط را کاملا خشک می کنند و آب در چنین شرایطی به سرعت از پوست بخار می شود. این خشکی احساس کشیدگی ناخوشایندی در پوست فرد ایجاد می کند و اگر زیاد باشد می تواند باعث ایجاد حالتی خشن، قرمز و پوسته پوسته در سطح پوست شود.

همه مرطوب کننده ها کمی آب برای پوست تامین کرده و درعین حال مواد چربی آنها، این آب را در پوست نگه می دارد. محققین صنایع آرایشی دائما به دنبال ترکیباتی هستند که بتوانند مانند وازلین آب را در پوست نگه دارند ولی ظاهری زیباتر برروی پوست داشته باشند.

کسانی که پوست خشک دارند

باید چند نکته ساده را به یاد داشته باشند. هوای گرم، خشک تر از هوای سرد است. موقع دوش گرفتن به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید. آب داغ مواد چربی را که به حفظ آب پوست کمک می کند، از بین می برد. بعد از دوش گرفتن یا شستن صورت به جای آنکه برای خشک کردن پوست، حوله را روی آن بکشید، حوله را روی پوست گذاشته و بردارید. از صابون ملایم استفاده کنید. باد سرد تاثیر زیادی در خشک کردن پوست دارد، بنابراین به ویژه در روزهای سرد که باد می وزد صورت و دستان خود را حتی الامکان با شال و دستکش بپوشانید. اثرات مضر آفتاب بر روی پوست، آن را نازک تر می کند، ‌در نتیجه پوست توانایی کمتری در حفظ رطوبت خواهد داشت. با گذشت زمان و افزایش سن، تولید چربی های طبیعی پوست کاهش می یابد. این عامل همراه با نازک شدن پوست باعث می شوند که خشکی پوست و خارش و ناراحتی حاصل از آن در سالمندان بیشتر باشد. برخی بیماری ها مانند کم کاری تیرویید، دیابت و بیماری های کلیه احتمال خشکی پوست را افزایش می دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد