photo_2017-12-19_09-08-15

رنگ پذیری پوست

به هموگلوبین، کاروتنوئید و ملانوسیت ‌ها بستگی دارد و بیشترین تاثیر را ملانین بر رنگ پوست می ‌گذارد. تغییرات رنگ پوست به ۲ شکل است؛ یا ذاتی و ژنتیکی است یا اکتسابی که در اثر مواجهه با نور خورشید بروز می ‌کند. در نواحی مختلف بدن چون تراکم ملانوسیت ‌ها یا سلول‌ های حاوی ملانین تفاوت دارد، رنگ پوست ممکن است متفاوت باشد. در اثر تحریکات درونی و بیرونی و افزایش سلول‌ های رنگ ساز، لک‌ های پوستی ظاهر می ‌شود. عوامل مختلفی در این بین نقش دارد که از آن جمله می‌ توان به اختلالات ژنتیکی، عفونت ‌های موضعی، داروها، مواد‌شیمیایی، تغذیه و سوتغذیه، بدخیمی‌ های پوستی، اختلال ‌های هورمونی، بارداری و… اشاره کرد. برخی لک‌ ها در مردان و برخی در زنان شایع ‌ترند و برخی به دوران کودکی مربوط هستند و برخی در سالمندی ظاهر می ‌شوند.

کک و ‌مک

از ۵ سالگی ظاهر و بیشتر روی نقاط باز بدن دیده می‌ شود. این نوع لک مخصوصا در افرادی که پوست روشن و موهای قرمز یا چشمان آبی دارند بیشتر دیده می ‌شود و با افزایش سن روشن‌ می ‌شود. کک‌ و مک گرچه از نظر زیبایی آزاردهنده است اما خطری برای سلامت ندارد.

لک‌ های پیری

که از نامشان هم مشخص است به دنبال تماس طولانی مدت با نور آفتاب و افزایش سن ظاهر می‌ شوند. این لک ‌ها مسطح و قهوه‌ ای ‌رنگ، در صورت و پشت دست‌ ها هستند و به مرور پررنگ ‌تر و وسیع ‌تر می ‌شوند و باید حتما معاینه شوند زیرا ممکن است به ضایعات بدخیم تبدیل ‌شوند.

شایع ‌ترین علت بروز لک،

نور آفتاب است و شایع ‌ترین نوع لک، لک‌ های بارداری است که بیشتر در خانم‌ ها به رنگ قهوه ‌ای به شکل قرینه و به‌ تدریج ظاهر می ‌شود. بعضی خانم‌ هایی که از قرص ‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌ کنند، دچار همین لک ‌ها می ‌شوند. گاهی بعد از اتمام بارداری یا قطع مصرف قرص، لک برطرف می ‌شود اما گاهی تا سال ‌ها باقی می ‌ماند.

برخی لک‌ ها به دنبال کمبود ویتامین B12 بروز می ‌کند. این لک‌ ها در افرادی که پوست تیره دارند شایع‌ تر است. کمبود ویتامین‌ A، اسید فولیک و کم ‌خونی هم می‌ تواند باعث بروز این مشکل شود. مصرف برخی داروها از جمله قرص‌ های ضدبارداری، ضدمالاریا و برخی داروهای روان ‌پزشکی رنگ قهوه‌ ای یا آبی تیره روی پوست ایجاد می‌ کند. داروهای شیمی ‌درمانی و داروهایی که پوست را به نور حساس می ‌کنند نیز می‌ توانند باعث بروز لک باشند.

در پوست مبتلایان به برخی بیماری ‌ها

از جمله آسم، مشکلات کبدی و ریوی، روماتیسم و… لک‌ های تیره به ‌وجود می ‌آید. لک‌ های شغلی به دنبال تماس پوست با آسفالت یا ترکیب ‌های روغنی و نور خورشید به‌ وجود می ‌آیند. گاهی هم پدها و ادکلن‌ ها عامل بروز لک هستند. وقتی برخی ترکیب‌های شیمیایی عطرها و ادکلن‌ ها روی پوست اسپری می‌ شود، لک تیره ایجاد می‌ کند.

برخی لک ‌ها

به دنبال التهاب پوست ایجاد می ‌شوند. پوست کسانی که دچار آکنه هستند، زخم می ‌شود یا جوش ‌هایشان را دستکاری می ‌کنند، مبتلا به لوپوس هستند یا پوستشان تحت سایش است یا لیزر می ‌کنند اگر در تماس با نور آفتاب باشند، تیره می ‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد