photo_2017-12-11_08-55-06

بسیاری از افراد از مشکل سیاهی و تیرگی ناحیه اطراف چشم (پری اوربیتال) رنج می ‌برند. سیاهی و گودی دور چشم می‌ تواند باعث شود که شما مسن ‌تر از آن چه هستید به نظر بیایید. سیاهی و تیرگی دور چشم علل زیادی دارد و برعکس آنچه که اکثر مردم فکر می‌ کنند، خستگی تنها دلیل تیرگی و گودی زیر چشم نیست. البته درست است که کمبود خواب می‌ تواند باعث سیاهی زیر چشم شود، اما مشکلات و بیماری‌ های بسیاری نیز می‌ تواند علت گودی زیر چشم و باعث سیاهی و تیرگی دور چشم شود و برخی از افراد نیز به صورت ژنتیکی و از دوران کودکی، مستعد داشتن چنین ظاهری هستند. در اغلب موارد، روشن بودن رنگ پوست و نازک بودن پوست، مقصران اصلی سیاهی و تیرگی زیر چشم هستند.

برخی از دلایل سیاهی و تیرگی دور چشم:

عوامل ارثی، آلرژی ‌ها، بی خوابی، زیاد خوابیدن، اگزما، استرس، کمبود آهن، ضربه یا آسیب ‌هایی که باعث کبودی زیر چشم می ‌شوند، گریه کردن، سبک زندگی (کشیدن سیگار و مصرف بیش از حد الکل می ‌تواند موجب تیرگی و گودی چشم شود، همچنین افرادی که بیش از حد قهوه مصرف می‌ کنند و افرادی که کوکائین یا آمفتامین مصرف می ‌کنند ممکن است نتوانند خواب کافی داشته باشند.)، حبس شدن مایعات در بدن، اختلالات رنگدانه ‌های پوستی، بالا رفتن سن (با بالا رفتن سن، مقداری از چربی و کلاژن اطراف چشم‌ ها از بین می ‌روند.

این موضوع همراه با نازک شدن پوست، باعث تیرگی و گودی زیر چشم ها می ‌شود.)، ابتلا به بیماری مونونوکلئوز (این بیماری باعث می ‌شود چشم ‌های بیمار متورم و پف کرده شوند. قسمتی از این مشکل به خاطر خستگی و ضعف زیادی است که این بیماران به خاطر ابتلا به مونونوکلئوز احساس می ‌کنند و قسمت دلیل دیگر این است که بیماری باعث زرد شدن چشم ‌ها و پوست اطراف چشم‌ ها می ‌شود.) سلولیت پری اوربیتال (این بیماری در واقع نوعی عفونت باکتریایی پلک‌ ها است. در صورتی که این بیماری به درستی با آنتی بیوتیک درمان شود، جایی برای نگرانی نیست.) نمک (وجود بیش از حد نمک در رژیم غذایی باعث احتباس آب در بدن می ‌شود و از جمله در زیر چشم‌ ها نیز آب اضافی جمع می ‌شود).

در موارد نادری ممکن است

سیاهی و چروک اطراف چشم نشانه‌ بیماری جدی و خطرناکی باشد. سیاهی و تیرگی دور چشم می‌ تواند بر اثر بیماری‌ های مختلفی به وجود بیاید، از کم‌ کاری تیروئید گرفته است (که باعث خشک شدن و ضخیم شدن پوست می ‌شود) تا کرم تریشین (نوعی انگل که با خوردن گوشت نپخته خوک و حیوانات وحشی منتقل می ‌شود) و برخی بیماری‌های کبد.
در صورتی که دور هر دو چشم شما سیاه شود، ممکن است نشانه‌ آسیب خطرناکی به نام شکستگی بن جمجمه باشد. در این نوع شکستگی، یکی از استخوان‌ های پایه‌ جمجمه می ‌شکند. شکستگی جمجمه می‌ تواند مشکل بسیار خطرناکی باشد. احتمال وجود شکستگی جمجمه زمانی بیشتر است که اخیرا به پشت سر ضربه وارد شده باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد