photo_2017-12-17_09-01-27

در صورتی که محتوای آب پوست طبیعی باشد،

پوست نرم، صاف، قابل ارتجاع و درخشان است. در حالت طبیعی یک حرکت مداوم آب از لایه ‌های عمقی پوست به طرف لایه ‌های سطحی وجود دارد و درنهایت این آب از سطح پوست تبخیر می ‌شود.
هنگامی ‌که پوست به عللی اعم از عوامل داخلی یا خارجی نتواند این میزان آب را حفظ کند، خشکی پوست حادث می ‌شود. از عوامل خارجی می‌ توان مواجهه با آب و هوای سرد یا باد را نام برد. از طرف دیگر شستن بیش از حد پوست سبب از بین رفتن لایه ‌های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشک می ‌کند.

مواجهه با بعضی مواد نیز از دسته عوامل خارجی محسوب می ‌شوند.

مشاغلی که در تماس با مواد شوینده و پاک کننده هستند مانند جراحان و تکنیسین‌ های آزمایشگاه ‌ها نیز فرد را مستعد پوست خشک می‌ سازند. همچنین درمان‌ هایی که برای آکنه انجام می ‌شود اگر بی رویه و بیش از حداعمال شود، می‌ تواند پوست خشک ایجاد کند.

عامل دیگر مربوط به توانایی پوست

در نگهداری رطوبت پوست است. بالا رفتن سن سبب کم شدن توانایی پوست در حفظ رطوبت می ‌شود. رژیم‌های سخت، سو تغذیه و کمبود موادغذایی نیز می ‌تواند سبب بهم ریختگی این سد حفاظتی شود. ممکن است خشکی پوست به حدی باشد که سبب ایجاد خارش شود که خود این امر پوست را مستعد عفونت های باکتریال و قارچی می ‌کند. کار عمده مرطوب کننده ها حفاظت از رطوبت پوست و دفاع در برابر آسیب های محیطی است.

راهکارهایی برای مقابله با خشکی پوست:

• بعد از تمیز کردن پوست، آن را مرطوب کنید تا خشک نشود.
• هرگز از کرم های جامد استفاده نکنید. از محلول ها و روغن هایی که دارای مواد مغذی و طبیعی هستند، استفاده کنید.
• مصرف آب و اسید های چرب را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
• در محیط های خیلی گرم به مدت طولانی نمانید. پوست خود را از تماس مستقیم با باد و نور خورشید محافظت کنید.
• هنگام استحمام از آب خیلی ولرم استفاده کنید .
• شستن بدن با صابون های تند باعث از بین رفتن رطوبت و خشکی بدن می شود. از صابون ها و شامپوهای مناسب با پوست خشک استفاده کنید. برای شستن پوست از صابون های ملایم که باعث مرطوب ماندن پوست می شود استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد