در میان افرادی که بیشتر با مشکل رفع جوش و رفع جای جوش مواجه می ‌شوند،

غالبا عامل ژنتیکی نیز یافت می ‌شود. شدت و نوع جای جوش می‌ تواند ارثی باشد. طول عمر جای جوش گاهی بسیار طولانی است، بعضی از جای جوش‌ ها در مدت وجودشان اندکی تغییر می ‌کنند، حال آن که تعدادی نیز به مرور محو می ‌شوند. شکی نیست که جای جوش بیشتر روی پوست افرادی دیده می ‌شود که شدیدترین نوع جوش و ضایعه پوستی، برای مثال ضایعه ‌های عمیق ندولر، را تجربه می ‌کنند.

جای جوش به دو دلیل تشکیل بافت افزایش یافته (گوشت اضافه یا بافت همبند جای زخم) و از بین رفتن بافت به وجود می‌آید. جای جوش ناشی از گوشت اضافه (کلوئید یا جای جوش هایپرتروفی) کمتر متداول است و ریشه ارثی دارد. گوشت اضافه زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌ های پوست با تولید کلاژن اضافه واکنش نشان می ‌دهند و این کلاژن اضافه به توده‌ های فیبری برآمده ‌ای تبدیل می ‌شود که معمولا در امتداد خط فک، روی پشت بدن یا سینه به چشم می ‌خورد. این نوع جای جوش سفت و براق است و سال ‌ها روی پوست باقی می ‌ماند. جای جوش ناشی از از بین رفتن بافت، شیوع بسیار بیشتری دارد و به شکل‌های گوناگون دیده می‌شود:

• جای جوش نرم:

این نوع جای جوش، لبه‌ های شیبدار و مدور محوی دارد که با پوست اطراف درمی‌آمیزد و چندان جلب توجه نمی ‌کند. جای جوش‌ های نرم معمولا کوچک، مدور یا خطی و همان گونه که از نامشان برمی ‌آید نرم است.

• جای جوش چکشی:

این نوع جای جوش که معمولا روی گونه دیده می‌شود، جای جوشی کوچک اما عمیق با لبه دندانه‌ دار و کناره‌ های شیبدار است. جای جوش چکشی در صورت نرم بودن با کشیدن پوست بهبود می ‌یابد، اما درمان اسکار سفت دشوار است.
• جای جوش فیبروتیک فرورفته: جای جوش چکشی به مرور زمان تبدیل به نوع فیبروتیک فرورفته می ‌شود که مانند نوع چکشی، لبه ‌های تیز و کناره ‌های شیبدار دارد، اما پایه آن بزرگتر و محکم‌ تر است.

• لکه‌ های پوستی (ماکول ‌های) آتروفیک:

این نوع جای جوش، نرم و دارای پایه نسبتا چروکیده است و در میان سفیدپوستان بیشترین شیوع را دارد. رگ‌ های خونی زیر سطح جوشگاه باعث می‌ شود که در ابتدا مایل به ارغوانی به نظر برسد، اما این تغییر رنگ به تدریج رنگ می‌ بازد و ناحیه به رنگ عاجی کمرنگ درمی ‌آید. لکه ‌های پوستی آتروفیک معمولا بر روی صورت کوچک هستند، اما در دیگر نقاط بدن به بزرگی یک سانتیمتر یا بیشتر می شوند.
• آتروفی فولیکولی لکه‌ ای: این نوع جای جوش، سفید رنگ، نرم و کوچک است و بیشتر روی سینه یا پشت بدن دیده می ‌شود و شبیه به جوش‌ های سرسفید کوچکی است که کاملا رشد نکرده‌ اند. این مشکل پوستی ماه‌ ها یا حتی سال‌ ها دوام دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد