photo_2017-12-23_09-48-10

پوست طبیعی دارای منافذ ریزی می باشد

که فولیکول نامیده می شود. در انتهای این منافذ غدد چـربی قـرار دارنـد کـه بـا تـرشـح مـواد روغنی و چرب (SEBUM) موجب نرم شدن، لطیف گشتن و مرطوب شدن پوست می گردند. سلولهای سطحی پـوسـت نیز به طور مرتب درحال ریزش و جایگزینی توسط سلولهای جدید می باشند. در روی پوست انسان باکتری بی هـوازی و بی خطری به نام PROPIONIBACTERUM ACNES به طور طبیعی زندگی می کند. در ایجاد آکنه ۳ عامل سلول های مرده پوست، غدد چربی و باکتریهای سطح پوست نقش کلیدی دارند:

۱- افزایش ترشح غدد چربی:

در دوران بلوغ ترشح هورمون تستوسترون (TESTOSTRONE) یا همان هورمون مردانه افزایش می یابد. تستوسترون هم در بدن مردان و هم در بدن زنان موجود می باشد اما میزان آن در بدن مردان ۴ برابر زنان می باشد. هنگامی که ترشح تستوسترون افزایش می یابد، تستوسترون توسط پوست به دی هیدروتستوسترون مبدل گشته و سبب تحریک غدد چربی می گردد. بنابراین حجم و میزان ترشح غدد چربی افزایش می یابد.

۲- عدم ریزش طبیعی سلول های مرده سطح پوست:

برخی اوقات ریزش سلول های مرده پوست از حال طبیعی خارج می گردد. ریزش نامناسب سبب می گردد که سلول های مرده پوست به یکدیگر چسبیده و بروی هم انباشته گردند.

۳- افزایش سرعت تکثیر سلول های پوست:

برخی اوقات سرعت تکثیر سلول های پوست از حالت طبیعی خارج گشته و با سرعت بیشتری تکثیر می یابند (۵ برابر حالت طبیعی). همین امر سبب میگردد تا سلول های پوستی به موقع ریزش نیابند. هنگامی که سلول های مرده پوست به موقع نمی ریزند و یا سرعت تکثیرشان افزایش می یابد،‌ باعث انسداد روزنه های فولیکول می گردند. بنابراین ترشحات مترشحه از غدد چربی نمی توانند مانند قبل به سهولت از کانال فولیکول جریان یافته و به سطح پوست بریزند. از طرفی هنگامی که ترشحات غدد چربی از میزان طبیعی خود افزایش می یابد دو عامل فوق دست به دست هم داده و سبب احتباس و تجمع مواد چرب (SEBUM) در پشت محل انسداد می گردند. تجمع ترشحات چربی به همراه سلولهای مرده پوست به زیر روزنه های مسدود یک محیط ایده آل برای رشد و تکثیر باکتری های بی هوازی پوست فراهم می آورد.

بنابراین جوش های

موسوم به آکنه در اثر تجمع باکتری ها، سلول های مرده پوست و چربی ظاهر می شوند. هرگاه محتویات جمع شده در این کانال های مسدود به داخل پوست اطراف نفوذ کند یک واکنش التهابی روی می دهد. تجزیه سبوم به اسیدهای چرب و ترشح آنزیم توسط باکتری ها نیز مسبب التهاب می باشد. التهاب جوش ها به علت هجوم گلبول های سفید به سمت جوش ها است که برای از میان بردن عامل متجاوز و از میان بردن آنها صورت می پذیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد