اکنه

آکنه نوعی بیماری خاص پوستی است که موجب بروز لکه و جوش بر روی پوست بخصوص در نواحی صورت، شانه، پشت گردن ، سینه و کمر بروز می کند. این نوع بیماری پوستی در بسیاری از کشورهای دنیا رایج است. البته بطور عادی خطرناک نیست اما موجب تحریک مشکلات عادی پوستی میشود.
زیر پوست ما غدد های چربی وجود دارد که با ترشح مایع روغنی بنام سبوم (sebum)، سلول های مرده پوست را از طریق فولیکول ها به سطح بالایی پوست می رساند. حال اگر این فولیکول ها مسدود شوند، سبوم زیر پوست مانده و آکنه بروز میکتد. سلول های پوست و چربی در یک فضا جمع شده و به یک پلاگین (سر) وصل می شوند، تحت تاثیر باکتری های محیطی آلوده شده و باعث بروز تورم و قرمزی می شود. شکستن این پلاگین موجب خارج شدن چرک همراه با درد می شود. پروپیونیباکتریوم نوعی باکتری است به بصورت طبیعی روی پوست ما وجود دارد و بر عفونتهای پوستی تاثیر میگذارد.

دلیل بروز آکنه

عوامل بسیاری بر بروز آکنه موثر هستند. اما علت اصلی آن بالا رفتن سطح آندروژن است. آندروژن نوعی هورمون است که در دوران نوجوانی بروز کرده و در زنان به استروژن تبدیل می شود. بالا رفتن سطح این هورمون موجب غلیظ شدن چربی در زیر پوست شده و در نتیجه سبب بزرگ شده آکنه می شود.
از جمله عوامل دیگر در بروز اکنه، عوامل ژنتیکی، استفاده از لوازم آرایش نامناسب بطور مداوم، تغییرات هورمونی، استرس، قاعدگی و برخی دارو ها است.
انواع اکنه

آکنه از نظر رنگ، اندازه، عمق و سطح درد به چند دسته تقسیم می شود:
آکنه های زیر پوستی: این نوع آکنه بسیار رایج است، کوچک و بی رنگ است و زیرپوست مانده و بروز نمی کند.
آکنه های سرسیاه: کاملا قابل دید بر روی پوست که بصورت سیاه و سفید بروز میکند.
پاپول: قابل رویت، با ظاهری کوچک و به رنگ صورتی.
پاستول: قابل رویت بر روی پوست، پایه آن به رنگ قرمز و سر آن روشن تر است.
نوبل: از انواع آکنه های قابل رویت بر روی پوست، بزرگ، جامد و دردناک است و در عمق پوست نفوذ می کند.
کیست: قابل دید بر روی پوست، دردناک و حاوی چرک های زیرپوستی است. این نوع آکنه موجب بروز زخم و برجا ماندن آن می شود.

درمان خانگی

این نوع درمان بسته به نوع جوش و سختی آن بستگی دارد.
برای درمان آکنه های خفیف از لویسون، کرم، صابون، شوینده و … استفاده می شود. کرم ها و لوسیون ها برای انواع پوست ها بخصوص پوست های حساس بسیار مفید است و نیز محصولاتی که دارای چربی باشند استفاده آن ها برای پوست های خشک ضروری است. این محصولات با داشتن ترکیباتی از سالیسیلیک اسید، سولفور، آزلیک اسید و… موجب شکستن جوش های زیر پوستی و سرسیاه، از بین بردن آلودگی ها، بازسازی سلولی، بسته شدن منافذ پوست و جلوگیری از ترشح زیاد سبوم می شود. در ردمان های خانگی ابتدا از یک شویده خوب برای پاکسازی سطح خارجی پوست استفاده می شود. در ادامه آن از محصولات درمانی آکنه، متناسب با نوع آن استفاده می شود. و در آخر یک محصول مراقب پوستی برای پیشگیری و مکمل در مان مصرف می شود.

درمان تخصصی آکنه

برای درمان تخصصی آکنه می توان به متخصص پوست یا درماتولوژیست مراجعه کرد. آنها ممکن است محصولاتی مشابه محصولات مصرفی در درمان خانگی را تجویز کنند و یا درمان دیگری را به نسبت شدد آکنه در نظر بگیرند.
تزریق کورتیکو استروئید:
در مواردی که آکنه ها ملتهب و بزرگ و منتشر باشند متخصص میتواند یک تزریق کورتیکو استروئید رقیق شده را به بیمار تجویز کند. برای کاهش باکتری و پاکسایز بدن از هرگونه آلودگی که منجربه تحریک پوست و نیز برای کاهش تورم از این درمان استفاده می شود.
درمان و ضدعفونی کننده موضعی:
جهت درمان، کاهش درد و تورم آکنه ها از محصولاتی که دارای ضد التهاب و درمانی آکنه هستند بصورت موضعی بسته به شدت آنها تجویز می شوند.
قرض های خوراکی پاکسازی پوست:
این نوع قرص ها با داشتن ترکیباتی چون ویتامین A (تنظیم ترشحات)، روی (کاهش تحریکات پوستی) و … موجب التیام و درمان آکنه در طی مدت زمان معین می باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد