hasasiat-dar-paeiz-min

گاهی اوقات دستگاه ایمنی دچار اختلالاتی می‌شود، یکی از این اختلالات خود ایمنی نام دارد، در این حالت دستگاه ایمنی سلول‌ های خودی را از غیر خودی تشخیص نداده و به آن‌ ها حمله می‌کند، همین عامل باعث بروز حساسیت ‌های گوناگونی در فرد می ‌شود و دستگاه ایمنی که وظیفه آن گشت زدن در بدن است تا یافته ‌های خودی را از غیر خودی تشخیص دهد نمی ‌تواند این تمایز را قائل شود که یکی ازآن‌ ها حساسیت های پوستی می ‌باشد.

کهیر و اگزما

هر دو حساسیت پوستی تلقی می ‌شوند با این تفاوت که کهیر محل بروز تغیراتش در لایه‌ های عمقی‌ تر پوست اتفاق می‌ افتد اما اگزما در مناطق سطحی ‌تر پوست شکل می ‌گیرد. در کهیر قرمزی و برجستگی پوست را داریم ولی اپیدرم یا لایه اولیه پوست سالم است، به این صورت که اگر روی کهیر با انگشت فشار بیاوریم، قرمزی و التهاب با برداشتن انگشت پدیدار می‌شود. اما در مورد اگزما، قرمزی و التهاب درلایه اصلی پوست شکل می گیرد و از بین نمی ‌رود. ضایعات کهیر، موقت و گذراست و مدام دچار جابجایی می‌ شود یعنی ضایعه‌ ممکن است از بین رفته و تغییر مکان دهد و در جای دیگری ظاهر شود، اما ضایعات اگزمایی تا درمان نشود ادامه پیدا می‌ کنند.

اگزما به صورت حساسیت به گیاهان،

مواد دارویی و حساسیت به نور نمایان می‌شود. اگزما گاهی به صورت اکتسابی و یا سرشتی در افراد به وجود می‌آید، اما معمولاً عامل تحریکی و آلرژیکی توأمان در آن نقش دارند. گاهی برخی از بیماران حتی نسبت به برخی داروهای معالج اگزما هم حساسیت دارند و مصرف آن‌ها باعث تشدید بیماری آنها می‌شود. در این موارد باید نوع دارو را تغییر داد.

به دو دلیل آلرژی های پوستی به شکل فصلی امکان بروز پیدا می کنند:

 

• در فصل پاییز و زمستان خشک شدن پوست باعث ایجاد حساسیت‌ ها و انواع اگزما می‌شود.

• عوامل حساسیت زا در بعضی از فصول بیشترند. مانند برخی میوه‌ ها، مواد خوراکی و سبزیجات فصلی، خشکی و سرما یا گرده افشانی گل ‌ها.

علائم حساسیت پوستی

شامل التهاب، خارش و قرمزی پوست و گاهی با عفونت همراه است. عفونت هنگامی بروز می‌کند که سد دفاعی بدن شکسته شده و التهاب ایجاد می‌شود و پوست شروع به خارش می‌کند، اگر بیمار به دنبال این احساس محل التهاب را بخاراند، نه تنها باعث تشدید خارش بلکه باعث ایجاد عفونت در محل می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی و سلامتی خرید محصولات دکتر مورد